Kysely: Yritykset lisäävät IoT-investointeja, mutta enemmän kuin joka kolmas yrityspäättäjä on huonosti tietoinen niiden tietoturvasta


Julkaistu: 10.6.2025
Yritykset ja kunnat haluavat tehdä tulevaisuudessa jopa 200 000 euron arvoisia IoT-investointeja, mutta ovat huonosti tietoisia niiden tietoturvasta sekä niihin liittyvistä uhista, kertoo Digitan kiinteistöyrityksille sekä kiinteistöasioista vastaaville päättäjille teetetty kyselytutkimus.
Kuntasektorilla tietoisuus on keskimääräistä heikommalla tasolla, mikä voi hidastaa uusien teknologioiden turvallista käyttöönottoa. Taloustutkimuksen toteuttamaan tutkimukseen vastasi 50 yritys- ja 50 kuntapäättäjää, jotka ovat joko päättävässä asemassa tai heillä on päätöksen teossa rooli liittyen IoT-ratkaisujen hankintoihin.
Tutkimuksen mukaan kaksi kolmasosaa (65 %) ilmoittaa lisäävänsä investointeja jonkin verran ja kahdeksan prosenttia huomattavasti, mutta jopa reilu kolmannes (37 %) kokee olevansa huonosti tietoinen IoT-ratkaisuihin liittyvästä tietoturvasta ja uhkista.
Digitan IoT-liiketoiminnasta vastaava johtaja Tuomas Kolkka toteaa tietoturvan olevan olennainen osa IoT-ratkaisuihin panostamista.
”Tulokset osoittavat selkeästi, että IoT-teknologioiden hyödyntäminen vaatii organisaatioilta paitsi teknistä osaamista myös strategista suunnittelua ja resursseja. Niin kunta- kuin yksityissektorilla olisi tärkeää lisätä tietoturvatietoisuutta ja vahvistaa osaamista. IoT-ratkaisut tulevat olemaan tärkeässä osassa Suomen talouskasvua ja niiden toteuttaminen tulee pystyä tekemään tietoturva huomioiden”
Kolkan mukaan tietämättömyys IoT-tietoturvasta lisää alttiutta muun muassa seuraaville uhkille:
- Luvattomat pääsyt IoT-laitteisiin: Puutteellisesti suojatut laitteet voivat toimia porttina koko organisaation tietoverkkoon.
- Tietomurrot ja tietovuodot: Laitteiden keräämä tieto voi sisältää arkaluonteista dataa, jonka vuotaminen aiheuttaa vakavia yksityisyys- ja mainehaittoja.
- Haittaohjelmat ja bottiverkot: Haavoittuvat IoT-laitteet voidaan valjastaa esimerkiksi palvelunestohyökkäysten välineiksi.
- Laitevikojen hyväksikäyttö: Vanhentuneet tai huonosti ylläpidetyt laitteet voivat sisältää tunnettuja haavoittuvuuksia, joita ei ole paikattu.
”On tärkeä muistaa, että oikein toteutettuna IoT-ratkaisut ovat sekä turvallisia ja tehokkaita. Heti alusta lähtien on olennaista valita toteutukseen luotettava kumppani, huolehtia henkilöstön kouluttamisesta tietoturvan suhteen sekä tarkastaa ja päivittää tietoturva säännöllisesti”, Kolkka muistuttaa.
Digitan oma maanlaajuinen IoT-verkko perustuu LoRaWAN-teknologiaan. LoRaWAN- teknologia tarjoaa IoT-laitteille turvallisen yhteyden. Sen tietoturva perustuu useaan kerrokseen ja vahvaan salaukseen. Pääperiaatteita ovat vahva salaus, avainten hallinta ja viestien eheys. Laitteilla ei myöskään ole IP-osoitteita, joten ne eivät ole internetissä “kiinni”.
Jopa 200 000 euron investointeja
Tutkimuksessa ilmeni myös, että vajaa kolmasosa vastaajista kokee organisaatiossa selkeitä esteitä IoT-teknologian käyttöönottoon liittyen. Yleisimpinä haasteina ovat soveltuminen omiin tarpeisiin, hallinnointi, osaamisen puute omassa organisaatiossa sekä tarpeen konkretisointi. Vastausten mukaan peräti 66 prosenttia niistä, jotka kokevat esteitä, ilmoittaa tietoturvan olleen joko pieni tai suuri ongelma potentiaalisen hyödyntämisen näkökulmasta.
”IoT-teknologiat tarjoavat merkittäviä mahdollisuuksia tehokkuuden, energiansäästön ja palvelujen parantamisen näkökulmasta, mutta niiden hyödyntäminen edellyttää sekä osaamista että selkeää ymmärrystä myös riskeistä ja uhista. Tulosten perusteella tämä ymmärrys ei ole vielä Suomessa tarpeeksi hyvällä tasolla”, Kolkka toteaa.
Tällä hetkellä kiinteistöalan yritykset käyttävät IoT-ratkaisuja tutkimuksen mukaan eniten olosuhteiden, kuten kosteuden, lämpötilan tai hiilidioksidin mittaamiseen. Jatkossa IoT-investoinneilla tavoitellaan useimmin nopeampaa reagointia, säästöjä ja turvallisuutta.
Etenkin säästöt energiatehokkuudessa kiinnostavat nyt yrityksiä, sillä vastaajista peräti 95 prosenttia ilmoitti tavoittelevansa IoT-investoinneilla niitä.
Yritykset ovat kyselyn perusteella valmiita käyttämään myös rahaa IoT-ratkaisuihin. Suurin osa vastaajista (34 %) aikoo investoida 10 000 – 100 000 euron välillä. Kuitenkin jopa joka kymmenes vastaaja aikoo investoida yli 200 000 euroa.
”Uskomme, että tämä on kasvava sektori ja yritykset haluavat tähän nyt panostaa sitä mukaan, kun ymmärrys IoT:n tuomista mahdollisuuksista kasvaa”, Kolkka näkee.
Tutkimuksen tarkoitus oli selvittää yritysten ja julkisen sektorin IOT-investointien tilannetta, aikomuksia sekä mahdollisia esteitä. Kohderyhmänä ovat olleet suomalaisten yritysten ja julkisen puolen edustajat ja tutkimuksen näyte on hankittu Pro Finder yritystietokannasta. Tutkimuksen toteutuksessa on käytetty puhelinhaastatteluja (n=100) ja tutkimuksen tiedonkeruu toteutettiin alkuvuodesta 2025.
Digita/Viestintä